wakacje w bieszczadach wędkarstwo bieszczady wędkarstwo bieszczady

Szlaki Rowerowe

Trasy i Szlaki  Rowerowe w Bieszczadach

Bieszczady to doskonałe miejsce dla uprawiania turystyki rowerowej. Na naszym terenie wytyczona jest ogromna ilość dróg asfaltowych, szutrowych, polnych, oraz górskich ścieżek. To właśnie Bieszczady charakteryzują się dużą ilością dróg biegnących stokami tzw. Stokówek. Wytyczone drogi biegnące stokami lub dolinami górskimi doskonale nadają się do jazdy rowerem. Wyprawa rowerowa przez Bieszczady to połączenie sportu z wspaniałymi widokami, licznymi zabytkami i dziką przyrodą. Duża ilość tras rowerowych sprawia, że każdy turysta może dobrać trasę również według własnej inwencji,  odpowiednią do  kondycji i możliwości fizycznych. Są bowiem trasy łatwe i krótkie, które doskonale nadają się na popołudniową przejażdżkę, ale są też długie i trudne trasy, które wymagają dużego wysiłku i pewnego samozaparcia. Oto tylko niektóre z nich:

Lesko - Uherce Mineralne - Orelec - Bóbrka - Myczkowce – Zwierzyń- Uherce Mineralne - Lesko.

Dłudość trasy 30,4km. Trasa prowadząca z Leska nad Jezioro Myczkowieckie jest niezbyt wymagającą, przyjemną wycieczką dla każdego. Na całej długości pętli będziemy mieć pod kołami asfaltową nawierzchnię. Technicznie bardzo łatwa, łączy walory krajoznawcze (m.in. zabytki Leska, cerkwie i kościoły w Orelcu, Bóbrce czy Myczkowcach) z przyrodniczymi (Kamień Leski, Jezioro Myczkowieckie, Żródełko w Zwierzyniu, rezerwaty przyrody.

Doliną Sanu i Solinki z Leska na Słowację

Długość trasy 60,5km. Z Leska na Słowację można już dziś pojechać rowerem międzynarodową trasą transgranicznego szlaku rowerowego "Zielony Rower": Lesko - Glinne - Kostryń - Uherce Mineralne - Zwierzyń - ORW "Caritas" - Myczkowce - Bóbrka - Solina - Polańczyk - Wołkowyja - Bukowiec - Terka - Polanki - Łopienka - Buk - Dołżyca - Cisna - Majdan - Liszna - Roztoki Górne - Przełęcz nad Roztokami.

Sękowiec - rezerwat Hulskie - Smolnik n.Sanem - Dwerniczek - Dwernik - Chmiel - Sękowiec.

Długość trasy 37,3km. Trasa, trawersująca pasmo Otrytu od strony północnej, to propozycja dla ludzi ceniących piękno przyrody oraz względny spokój. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że na liczącym ponad 20km odcinku biegnącym drogą szutrową przez las, nie spotkamy nikogo. Las, porastający teren rezerwatu Hulskie jest jedyny w swoim rodzaju i wrażliwe na uroki natury oko od razu dostrzeże, na czym ta niepowtarzalność polega.

Szlak rowerowy "Wokół Żukowa"

 Uherce – Orelec – Bóbrka – Łobozew – Ustjanowa Dolna – Stefkowa – Olszanica – Uherce. Długość trasy: 30 km. Trasa prowadzi wokół części pasma Górskiego Żukowa przez malownicze miejscowości położone na drodze do jeziora Solińskiego. Z trasy można również zobaczyć zapory na Sanie.

Szlak rowerowy " Wzgórze Gruszka "

Długość: 46 km. Lesko – Tarnawa Górna – Kalnica – Roztoki- Mchawa – Hoczew – Lesko. Trasa zaczyna swój bieg w Lesku i prowadzi w kierunku Wzgórze Baszta dalej wzdłuż Sanu zmierza w kierunku Wzgórza Gruszka . Jest to najtrudniejszy fragment trasy z 4 kilometrowym stromym podjazdem . Ze szczytu wzniesienia rozciąga się panorama na masyw Chryszczatej i Bieszczady Zachodnie . Dalej trasa prowadzi doliną Kalniczki i zmierza do granic Cisniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego . Odcinek z Mchawy do Leska przebiega po dużej obwodnicy bieszczadzkiej ( droga bez poboczy o wzmożonym ruchu ). Szlak rowerowy nie wymaga zbyt dobrego przygotowania kondycyjnego , większość drogi prowadzi dolinami górskich potoków . Asfaltowa nawierzchnia dróg jest w dobrym stanie.

 Szlak rowerowy " Góry Słonne"

Długość : 54 km. Lesko – Łukawica – Załuż - Tyrawa Włoska - Wańkowa – Uherce Mineralne- Lesko. Szlaki rowerowe wokół pasma Gór Słonnych . Atrakcją szlaku są 4,5-kilometrowe serpentyny wijące się po stokach Gór Słonnych , z przepiękną panoramą na pasma połonin bieszczadzkich . Warto zatrzymać się w rezerwacie przyrody " Góry Sobień ", gdzie znajdują się ruiny zamku Kmitów oraz ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna . Na uwagę zasługuje również galeria rzeźb " Quo Vadis " w Tyrawie Wołoskiej . Trasa jest niezbyt wymagająca kondycyjnie , największą trudność może sprawić 3 kilometrowy podjazd prowadzący do miejscowości Glinne .

Szlak rowerowy "Solina"

Długość : 24 km. Polańczyk Zdrój- Wołkowyja-Górzanka -Bereżnica Wyżna – Berezka- Myczków - Polańzcyk

Bardzo malownicza trasa prowadząca szosą wzdłuż zatok Zalewu Solińskiego pozostawia w pamięci niezapomniane obrazy . Mimo, że szlak rowerowy nie jest długi , wymaga jednak dobrego przygotowania kondycyjnego , ponieważ znajduje się tutaj kilka długich i nieco męczących podjazdów . Najtrudniejszy z nich - po drodze szutrowej - prowadzi na Górę Markowską skąd rozpościera się widok na okoliczne wzgórza .

Oto niektóre terenowe szlaki rowerowe przebiegające leśnymi ścieżkami i drogami polnymi.

  • Terenowy szlak rowerowy      "Pogórze Leskie" (24,9 km) przebiega grzbietem Pogórza Leskiego      dzielącym zlewiska Sanu i Osławy
  • Terenowy szlak rowerowy      "Czarny Dział" (22,5 km) prowadzi przez las Czarny Dział i      zmierza w kierunku lotniska szybowcowego na Górze Kamionce
  • Terenowy szlak rowerowy      "Czulnia" (23,2 km) rozpoczyna swój bieg u podnóża Kamienia      Leskiego i wznosi się na wzgórze Czulnia (576 m n. p.m.)
  • Terenowy szlak rowerowy      "Góra Makowska" ( 21,2 km) Trasa prowadzi przez północne wzgórza      pasma Durnej i Łopiennika.

 

Realizacja: Internet Arts