wakacje w bieszczadach wędkarstwo bieszczady wędkarstwo bieszczady

Bieszczady i okolice

Jezioro Solińskie

Bieszczady szczycą się swoimi śródgórskim zbiornikami wodnymi. Oddalone 8 kilometrów od Zwierzynia Jezioro Solińskie nazywane  "bieszczadzkim morzem" to raj przede wszystkim dla żeglarzy, wędkarzy, ale i przyrodnik znajdzie tu coś dla siebie.  Pod względem pojemności jest to największy sztuczny zbiornik w kraju. W wyjątkowo pięknej linii brzegowej zwanej bieszczadzkimi fiordami znajduje się ponad dwieście zatok.  To idealne miejsce   dla początkujących wodniaków, jak i doświadczonych żeglarzy. Otoczone wzgórzami jezioro słynie ze zmienności kierunku wiatrów, co dla wielu jest nie lada wyzwaniem. Żaden inny akwen w Polsce nie stawia żeglarzom tak wysokich wymagań i nie zapewnia tak dużej satysfakcji z żeglowania. Całe Jezioro Solińskie jest strefą ciszy. Oprócz kilku stateczków  wożących turystów nie spotkamy tu prywatnych motorówek. Niebywałą atrakcją jest Zapora w Solinie, największa budowla hydrotechniczna w Polsce o długości 664 m oraz wysokości 82 m.  Możliwe jest zwiedzenie wnętrza zapory solińskiej, długich wewnętrznych korytarzy, turbin elektrowni oraz wystawy fotografii obrazujących etapy tworzenia zapory.

Znalezione obrazy dla zapytania zapora solina    Znalezione obrazy dla zapytania zapora solina

Jezioro Myczkowskie

Jezioro Myczkowskie jest drugim po Jeziorze Solińskim  pod względem wielkości sztucznym jeziorem o powierzchni ok. 2 km², głębokości od 5 do 15 m i pojemności 11 mln m³. Budowę tego zbiornika retencyjnego zapoczątkowano w latach 1921-1925. Prace przerwano przed II wojną światową, głównie z powodu braku funduszy. Dopiero w 1956 roku rozpoczęto ponownie prace zakańczające budowę zapory tj.: podwyższenie zapory oraz zakończenie budowli elektrowni, trwały one 4 lata. Długość zapory ziemnej tworzącej Jezioro Myczkowieckie ma 386 m, szerokość korony zapory 9 m, maksymalna szerokość w podstawie 108 m, a wysokość 17,5 m. Ciekawostką jest, że budynek elektrowni znajduje się w naszej miejscowości, po przeciwnej stronie wzgórza Grodzisko, które rzeka San opływa tworząc zakole. Elektrownia wykorzystuje naturalną różnicę wzniesień między zaporą a elektrownią - ok. 14 m. Woda do turbin doprowadzana jest ze zbiornika wykutą w skale podziemną sztolnią o średnicy 4,5 m i długości 700 metrów. Jezioro Myczkowskie  otoczone jest siecią szlaków spacerowych o niezapomnianych widokach w szczególności udając się w stronę Naszego Źródełka  pokonując kilkaset schodków wzniesienia Grodzisko znajdziemy się na koronie zapory. Tam można również spędzić aktywnie wypoczynek wypożyczając rowerek wodny, łódkę czy kajak.

Jezioro Myczkowce     Zrzut wody z zapory

Szybowisko Weremień Bezmiechowa

Dla lubiących wysoką adrenalinę polecamy oddalony ok.10km od Zwierzynia Szybowisko w Weremieniu i Bezmiechowej.   Aeroklub Bieszczadzki jest dziś kontynuatorem tradycji lotniczych Politechniki Lwowskiej. Po odejściu z szybowiska w Bezmiechowej przejętego przez Politechnikę Rzeszowską Aeroklub zajmuje nowe tereny przy wyciągu narciarskim w Weremieniu. Organizuje dla turystów loty szybowcem i samolotem. Zobaczyć Bieszczady oraz nasze jeziora z lotu ptaka to dla ludzi niezapomniane przeżycie. Oferuje także doskonalenie lotnicze w zakresie szybownictwa górskiego i szkolenia paralotniowego (Paragliding) oferując najniższe ceny w Polsce. Największym wydarzeniem turystycznym jest "święto latawca" przyciągające wiosną każdego roku coraz większe rzesze wielbicieli tej wspaniałej zabawy.

Bezmiechowa to kolebka i wspaniała  historia polskiego szybownictwa. 18 maja 1938 roku z szybowiska w Bezmiechowej wystartował szybowiec PWS-101 pilotowany przez Tadeusza Górę. Pokonał on wówczas dystans 577,8km i wylądował w Solecznikach Małych koło Wilna. Tadeusz Góra za swój wyczyn otrzymał jako pierwszy pilot na świecie od Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) medal Lilienthala - najwyższe wyróżnienie szybowcowe. W 65 rocznicę tego wydarzenia odsłonięto w Bezmiechowej pamiątkową tablicę, która stoi obecnie tuż przy hangarze. Obecnie to Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej. Na szczycie budynku hotelowo konferencyjnego  znajduje się taras widokowy. Dla miłośników Bieszczadów tak rozległa panorama jest zjawiskiem wyjątkowym. Wielu turystów pragnie wejść na kulminację szybowiska, by od razu zobaczyć całe Bieszczady.

imagesCAWXRQIB     imagesCAZJT1OC

Ursa Maior – Browar regionalny w Bieszczadach

Centrum Ursa Maior powstał w Uhercach Mineralnych zaledwie 3 km od Zwierzynia przy głównej drodze prowadzącej w Wysokie Bieszczady oraz w kierunku przejścia granicznego w Krościenku. Przestrzeń ponad 5000 metrów sześciennych zajęła trójpoziomowa sala koncertowa Ursa Hall, sklep z produktami regionalnymi i informacją turystyczną oraz Bieszczadzka Wytwórnia Piwa. W browarze organizowane są również imprezy oraz  koncerty. Jest to jedyny taki obiekt w Polsce, gdzie podczas imprezy w sali koncertowo- konferencyjnej przez wielkie przeszklenie można obserwować codzienną pracę browaru. Centrum Ursa Maior  to bardzo szeroka oferta zwiedzania  wnętrza Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa.  Piwowarzy przybliżą zwiedzającym zagadnienia dotyczące produkcji  oraz poprowadzą przez kolejne etapy jego tworzenia. Podczas spotkania uczestnicy poznają zasady podawania oraz  łączenia piwa i jedzenia. Spróbujemy piwa prosto Bieszczadzkiej Wytwórni w trzech różnych stylach piwnych i pasujące do nich przekąski. Dowiecie się jak dobrać piwo do potraw pikantnych, słodkich, lekkich deserów, czy kuchni orientalnej Zwiedzający mogą  nabyć piwa uwarzone w Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa oraz zakupić inne wyroby regionalne w sklepie Esencja Karpat mieszczącym się w budynku.  

      Znalezione obrazy dla zapytania ursa maior browar

Centrum Kultury Ekumenicznej

Na terenie Ośrodka Caritas w Myczkowcach oddalonego od Zwierzynia zaledwie 1,5km znajduje się  Centrum Kultury Ekumenicznej dedykując to miejsce Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Na blisko hektarowej powierzchni zgromadzono tu 140 makiet cerkwi greckokatolickich, prawosławnych oraz kościołów rzymskokatolickich z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji oraz Ukrainy. Wszystkie miniatury wykonano w skali 1:25. Znajdują się tu świątynie istniejące do dziś, jak i te, których na żywo już nie zobaczymy. Teren został podzielony na 10 niewielkich wzgórków, na których stanęły obiekty z poszczególnych regionów, pogrupowane tematycznie. Poszczególne sektory to Pogórzanie, Zamieszańcy, Łemkowie, Łemkowie słowaccy, Grupa Polsko-Ruska, Dolinianie, Teren mieszany, Bojkowie i Bojkowie ukraińscy. Makiety otoczono miniaturową roślinnością, podobną do tej, która znajduje się przy poszczególnych świątyniach.

Znalezione obrazy dla zapytania centrum kultury ekumenicznej w myczkowcach          Znalezione obrazy dla zapytania centrum kultury ekumenicznej w myczkowcach

Skansen w Sanoku

Park Etnograficzny w Sanoku należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie. Pod względem ilości obiektów jest największym skansenem w Polsce. Na obszarze 38 ha prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski) wraz z Podkarpaciem. Poszczególne grupy etnograficzne (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie) posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne. Odtwarzając typowe układy zabudowy wsi i zagospodarowania zagród na terenie Muzeum zgromadzono ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku, gdzie obok budynków mieszkalnych, mieszkalno-gospodarczych i gospodarczych, w Parku znajdują się również obiekty sakralne (XVII-wieczny kościół, dwie XVIII-wieczne cerkwie bojkowskie, jedna okazała cerkiew łemkowska z samego początku XIX w. i kilka malowniczych kapliczek), budynki użyteczności publicznej (szkoła wiejska, zajazd) oraz obiekty przemysłowe (młyn wodny, wiatraki, kuźnie). Zarówno świątynie jak i większość budynków mieszkalnych oraz gospodarczych, posiadają w pełni urządzone i udostępnione do zwiedzania wnętrza (m.in. warsztaty rzemieślnicze: tkackie, garncarza, kołodzieja, wytwórcy drewnianych łyżek, koszy wiklinowych itp.). Na terenie Parku Etnograficznego urządzono wspaniałą stałą ekspozycję malarstwa ikonowego pt. Ikona karpacka, na której zaprezentowano ponad 220 ikon (od XV do XX w.), ukazujących pełny rozwój tego typu malarstwa w strefie polskich Karpat.

Znalezione obrazy dla zapytania rynek galicyjski sanok            imagesCAGT4ZMI

 

Bieszczadzka Kolejka Wąskotorowa

Bieszczadzka Kolejka Wąskotorowa jest dziś jedną z większych atrakcji turystycznych Bieszczadów. Wybudowana końcem XIX w. służyła mieszkańcom tej górskiej krainy jako ważna trasa komunikacyjna ożywiająca gospodarczo dawne wsie królewskie położone u stóp granicznego Beskidu. Z tej głównej stacji ciuchcia wyrusza przez coraz szerszą dolinę do Cisnej i Dołżycy, a stąd - opuszczając uroczą dolinę Solinki - wspina się coraz wyżej odsłaniając przy wiele zakrętach coraz bardziej rozległe panoramy na pasmo graniczne oraz masywy Łopiennika i Falowej. Nagrodą jest najwspanialsza z nich - panorama w przełęczy Przysłupz widokiem  na najwyższe połoniny bieszczadzkie. Warto tutaj pokrzepić się pstrągiem i piwem w smażalni kończącej tę piękną trasę zachwycając się uroczymi zakątkami Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Znalezione obrazy dla zapytania kolejka bieszczadzka    Znalezione obrazy dla zapytania kolejka bieszczadzka

 

Realizacja: Internet Arts